Drzwi przeciwpożarowe

Drzwi przeciwpożarowe są krytycznym elementem planu ochrony przeciwpożarowej, ponieważ mogą stanowić różnicę między życiem a śmiercią ludzi w budynkach. Powinny być zainstalowane w całym budynku jako część systemu ochrony przeciwpożarowej budynku, a także odpowiednio konserwowane, aby zapewnić ich zdolność do wykonywania zamierzonej funkcji.

Drzwi przeciwpożarowe są przeznaczone do powstrzymania rozprzestrzeniania się ognia przez otwory w ścianach i podłogach pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami lub pomiędzy różnymi kondygnacjami w budynkach wielokondygnacyjnych.

Drzwi przeciwpożarowe są zazwyczaj wykonane ze stali lub aluminium. Są one zazwyczaj prostokątne lub kwadratowe, ale mogą być również okrągłe lub owalne w zależności od projektu budynku. Drzwi przeciwpożarowe mają zazwyczaj żaluzje po każdej stronie, które umożliwiają cyrkulację powietrza, a jednocześnie zapobiegają przedostawaniu się dymu do zamkniętego pomieszczenia. Żaluzje mogą również zwiększyć widoczność obszaru w nocy, jeśli zainstalowane są za nimi światła.

Ościeżnice drzwi przeciwpożarowych muszą być zbudowane z odpowiednią wytrzymałością, aby utrzymać ich ciężar podczas użytkowania i chronić przed nadmiernymi naprężeniami spowodowanymi przez ciepło i siły mechaniczne związane z sytuacją pożarową. Ościeżnica powinna również zapewniać odpowiednie podparcie dla wszelkich zainstalowanych na niej samozamykaczy

Drzwi przeciwpożarowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić fizyczną barierę pomiędzy ogniem a resztą budynku.

Drzwi techniczne przeciwpożarowe mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak klamki, zamki i inne okucia, które mogą ułatwić otwieranie i zamykanie drzwi w trudnych warunkach. Dodatkowe elementy tego typu mogą również zapewnić lepszą widoczność przez drzwi oraz izolację termiczną i akustyczną.